środa, 3 grudnia 2014

MOWA OJCZYSTA

PAMIETAM CZASY SZKOLNE I NAUCZYCIELI, KTORZY UWRAZLIWIALI NAS NA PIEKNO JEZYKA POLSKIEGO, JAK ZWRACALI UWAGE NA DOBOR SLOW, WYMOWE, BUDOWANIE ZDAN itd...

PISALISMY OBOWIAZKOWE WYPRACOWANIA, STRESZCZENIA, ROZPRAWKI. KSIAZKI BYLY NIEODLACZNYM PRZYJACIELEM, KAZDY STARAL SIE MOWIC CZYSTA POLSZCZYZNA NIE TYLKO W SZKOLE, ALE ROWNIEZ W DOMACH BYLO TO PIELEGNOWANE.

OBECNIE ZUWAZAM COS, CO MNIE INTRYGUJE I ZASTANAWIA - JAKI NA DZIEN DZISIEJSZY OBOWIAZUJE JEZYK URZEDOWY W POLSCE ?

POLSKI ? CZY ANGIELSKI W POLSKIM WYDANIU ???

CZYTAJAC POLSKIE  WIADOMOSCI Z ROZNYCH ZRODEL NAGMINNIE SPOTYKAM SIE Z MIESZANKA JEZYKOWA, KTORA OKROPNIE KALECZY, DEFORMUJE I ZNIEKSZTALCA JEZYK POLSKI, AZ SIE ROBI  NIEDOBRZE OD TYCH OBCOJEZYCZNYCH WTRACEN, KTORE NIE WIEM, CZY CELOWO CZY Z NIEWIEDZY NIE SA POPRAWNIE PISANE, ANI POPRAWNIE WYMAWIANE (?) CO W ZNACZNYM STOPNIU OSMIESZA POLAKOW.

ROZUMIEM JEST MODA NA OBCE JEZYKI, DOBRZE SIE NIMI POSLUGIWAC, DOSKONALIC, ALE NIE W TEN PRYMITYWNY SPOSOB !

UZYWAJMY OBCEGO JEZYKA POPRAWNIE W ODPOWIEDNIEJ DO TEGO SYTUACJI PAMIETAJAC, ZE NASZ OJCZYSTY JEZYK POLSKI POWINIEN BYC CZYSTY, NIESKAZONY I NIE BEZSZCZESZCZONY. 

"A NIECHAJ NARODOWIE WZDY POSTRONNI ZNAJA, IZ POLACY NIE GESI, IZ SWOJ JEZYK MAJA. NIE TEN JEST MADRY, KTO WIELE SPRAW UMIE, LECZ KTO ZLE OD DOBREGO ROZEZNAC ROZUMIE." - MIKOLAJ REJ.







5 komentarzy:

  1. Wystarczy spojrzeć na nasz system edukacji szkolnej. Testy zamiast wypracowań. Młodzież umie pisać e-maile i sms-y oraz biegle poruszać się w internecie, ale... książki czyta mało kto. Lektury też jakoś dziwnie przerabiają... Rośnie nam pokolenie elektroniczne, wielokulturowe i wielojęzykowe. A przy tym wszystkim nienaturalnie "wyluzowane" i... pogubione, niestety.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Strach pomyslec czym i jak to w przyszlosci zaowocuje (?) Mam duzy szacunek dla nauczycieli "starej daty", nie musieli bac sie uczuniow, byli szanowani i powazani, uczyli z glebi serca i po dzis dzien pamieta sie o nich z wiedza, ktora przekazali.
    Nowe metody edukacji ograniczaja chlonnosc mlodych umyslow do biernego odbierania obrazow :)
    Tez pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Poziomko , albo sama niepoprawnie piszesz , albo brakuje w Twojej klawiaturze wielu znaków .
    zgadzam się , że kaleczona jest mowa ojczysta , a wtrącanie wyrazów obcych i mnie irytuje

    pozdrawiam wieczorowo - Gryzmolinda

    OdpowiedzUsuń
  4. Dziekuje Gryzmolindo, korekta mile widziana :) Zgadlas, w mojej klawiaturze brakuje wielu znakow :( dlatego pisze z takim efektem.
    Odwzajemniam pozdrowienia :)

    OdpowiedzUsuń
  5. a ja stęskniłam się za Twoim pisaniem....milczysz nie wiedzieć dlaczego...

    OdpowiedzUsuń